Joris Linssen presenteert onder meer ‘Hello Goodbye’, ‘Boeddha in de polder’ en ‘Spoorloos’. In zijn column voor NCRV-gids schrijft hij over wat hem bezighoudt.
Vrijdag is het Valentijnsdag. Het feest van de liefde. Er zijn heel wat quasi-historische verhalen over Sint Valentijn, maar die schijnen allemaal niet te kloppen. Dus nee, geen Romeins vruchtbaarheidsfeest dat in een christelijk jasje is gestoken en ook geen priester Valentinus die stiekem geliefden trouwde en ter dood werd veroordeeld.
Valentijnsdag komt waarschijnlijk uit veertiende-eeuws Engeland waar het over de eerste lentekriebels en parende vogeltjes ging. Veel later werd het in Amerika opgepikt en vanaf de jaren 50 doen we het in Nederland na.
Aanvankelijk ging het vooral om romantische brieven die je anoniem verstuurde aan je geheime crush. Tegenwoordig is het vooral een cadeau dat je geeft aan je vaste partner. Ik bivakkeer deze weken weer voor opnames op Schiphol en daar is het elke dag Valentijn. Daar staan ze, de gespannen mannen met een enorme bos rozen en een ballon in de vorm van een groot rood hart.
Niet zelden halen ze een vrouw op die ze voor het eerst gaan ontmoeten. Ze kennen haar via internet. En nu staan ze stijf van de zenuwen te wachten. Vaak vertellen ze me dat ze thuis de champagne koud hebben staan en dat ze rozenblaadjes op het bed hebben laten dwarrelen. En soms vertellen ze dat het om een geheime liefde gaat. En dat hun vrouw van niets weet. Ze willen dan ook niet gefilmd worden. Dat lijkt wat meer op de oorspronkelijke bedoeling van Valentijnsdag: iets met geheime correspondentie en liefdesnestjes.
Joris Linssen is presentator bij de NCRV ✑ Reageren? joris@www.ncrvgids.nl
Meldingen